Konchowanie

Konchowanie

Konchowanie uszu było już znane w starożytnym  Egipcie, Chinach, Indiach, Tybecie, jak również w kulturach Azteków i Majów. Obecnie tę metodę czyszczenia uszu stosują Amerykańscy Indianie – Hopi i Cherokce oraz Indianie z Meksyku. Ten zabieg medycyny naturalnej, którego celem jest usunięcie zanieczyszczeń z ucha, a także wyleczenie niektórych schorzeń zdobył popularność także u nas.

Mechanizm konchowania opiera się na tzw. termicznym efekcie kominowym w uchu. Podczas spalania konchy w kanale ucha wytwarza się podciśnienie. Ciepło powstałe podczas spalania wosku pobudza pewne punkty na małżowinie. Zdaniem specjalistów od akupunktury ucha (tzw. aurikuloterapii), punkty te odpowiadają za stan narządów wewnętrznych organizmu człowieka.

Świecowanie uszu można wykonać nie tylko w przypadku nadmiaru woskowiny w uszach. Zaleca się świecowanie uszu także w przebiegu różnych schorzeń uszu, gardła, nosa. Polecane jest np. w przebiegu zapalenia zatok czy przeziębieniach. Ponadto na świecowanie uszu mogą się zdecydować osoby zmagające się z szumami w uszach różnego pochodzenia, a nawet niedosłuchem. Również bóle i zawroty głowy, migreny i zespół przewlekłego zmęczenia są wskazaniem do konchowania uszu.

Opis zabiegu
Pacjent kładzie się na boku, a pod głowę ma podłożoną małą poduszkę. Jego głowę przykrywa się papierowym ręcznikiem z wyciętym otworem na ucho. Następnie rozmasowuje się małżowinę uszną aby pobudzić krążenie. Dzięki temu lepiej  wchłoną się substancje zawarte w olejkach eterycznych świecy.

Potem rozpala się świecę do świecowania uszu. Jest to specjalna koncha Indian Hopi, która ma postać około 20 cm leja, wykonanego z włókna lnianego, ekstraktu miodowego i wosku pszczelego. Świeca często jest nasączona leczniczymi olejkami lub ekstraktami z ziół. Od środka jest wyłożona blaszką, na której zbierają się zanieczyszczenia, wydobywające się z ucha podczas zabiegu.

Konchę umieszcza się w przewodzie słuchowym, wkłada się ją do ucha na głębokość około 1 cm. Potem należy poczekać, aż koncha wypali się do końca. Bez obaw – osoba, której świecuje się uszy, jest zabezpieczona przed poparzeniem, gdyż dolna część świecy nie ulega spaleniu.

W czasie świecowania nadmiar wypalonej świecy usuwa się i wrzuca do naczynia z wodą. Specjalna linia na świecy pokazuje, kiedy należy przerwać zabieg. Po wyjęciu świecy, sprawdza się, czy na powierzchni ucha nie pozostały zanieczyszczenia. Następnie rozwija się świecę i sprawdza, ile zanieczyszczeń z ucha nagromadziło się w jej środku.

Po zabiegu zaleca się chronić uszy przed wiatrem, na przykład poprzez zabezpieczenie uszu wacikami. Nie powinno się pozwolić, aby do uszu dostała się woda, nie należy zatem iść tego samego dnia na basen czy nawet myć włosów.

Konchowanie uszu wpływa pozytywnie na stres oraz działa relaksująco. Znacznie wpływa również na polepszenie samopoczucia, wycisza i pomaga osiągnąć harmonię i spokój.

Przeciwwskazania
Ze świecowania uszu powinny zrezygnować osoby zmagające się z różnymi infekcjami ucha i stanami zapalnymi w obrębie głowy. Przeciwwskazaniami
do wykonania zabiegu są także pęknięta błona bębenkowa i sączenie się wydzieliny z ucha. Poza tym świecowania nie można wykonać u osób, które mają w uchu jakieś urządzenia, np. aparaty słuchowe lub implanty.